PRE BABY : o Láske : ))
ste pripravený na vztah??
Nie každý túži po vzťahu. Najmä ak má na konte už zopár sklamaní a partnerských kolapsov. A nie každý, kto po vzťahu túži, je naň aj pripravený. Dôležitým predpokladom pripravenosti na vzťah je určitá emocionálna zrelosť. Muž či žena, ktorí si hľadajú partnera, spontánne uprednostnia vzťah pred kariérou, záľubami, či kamarátmi. Príliš mladí ľudia sa prirodzene nechcú viazať, majú strach zo straty slobody a priateľov. Sú pre vážny vzťah ešte nezrelí a potrebujú čas, aby si vytvorili vlastné názory a postoje. Hľadajú sami seba a v prvých láskach, ktoré málokedy prerastú do niečoho hlbšieho a nachádzajú nové skúsenosti z oblasti partnerstva. No aj ľudia v pokročilejšom veku sa môžu brániť partnerským vzťahom, pretože majú zlé skúsenosti z predošlých nevydarených partnerstiev či manželstiev. Majú obavy z ďalšieho skrachovania partnerského vzťahu alebo nečakanej zmeny v správaní nového priateľa.
Človek pripravený na vzťah dokáže občas aj potlačiť svoje vlastné záujmy na úkor toho druhého. Zaujíma sa o partnerove potreby, vie prejaviť city, náklonnosť a uznanie, je ochotný pristať na kompromis. Ak si chcete založiť vzťah, dôležitým predpokladom je dostatok voľného času, ktorý nutne potrebujete na dôkladné spoznanie sa s novým partnerom. Je mnoho ľudí, ktorí sú na vzťah pripravení, no venujú sa viac práci a kariére. Ak v blízkej dobe neplánujú založenie si vlastnej rodiny s potomstvom a nenájdu si popri pracovnej vyťaženosti ani čas na vážnejší vzťah.
Najmä ženy si chcú skôr, či neskôr vytvoriť záväzný vzťah a následne založiť rodinu s vlastnými deťmi a tak splniť svoje poslanie manželky a matky. Viac ako muži túžia po deťoch, ale i dobrom partnerovi, po boku ktorého by chceli stráviť svoj život. No aj v niektorých mužoch sa ozve vnútorný hlas podobnej túžby. Je to však podstatne neskôr ako u žien.
Veľa ľudí sa vzťahom bráni kvôli sklamaniu, nedorozumeniam a možným hádkam. Aj správne postoje v oblasti partnerskej komunikácie sú istou formou zrelosti pre vzťah. No aj komunikovanie medzi partnermi chce určitý tréning, je to jedna zo spôsobilostí, ktorú sa treba naučiť.
Najdôležitejšie je uvedomiť si, že láska, či vzťah muža a ženy, je premenlivý a prechádza rôznymi etapami. Prvé dotyky lásky sú veľmi príjemné, máme pocit, že nás šťastie nikdy neopustí, nevieme si prestaviť, že by sme svojho partnera prestali ľúbiť. Zdá sa nám, že láska je večná, všetko funguje perfektne. No postupom času zistíme, že náš partner nie je taký dokonalý, ako sme si spočiatku mysleli a uvedomíme si, že sa musíme postarať o spoločné fungovanie vzťahu. Objaví sa prvé sklamanie. Už nie je také ľahké lásku dávať a dostávať. Zisťujeme, že už nie sme vždy šťastní a dokonca nie vždy cítime k partnerovi lásku. Naše predstavy boli iné. Mnohé dvojice tu strácajú ilúzie a už nemajú chuť ďalej pracovať na svojom vzťahu. Ak sa však naučíme dávať si vzájomnú lásku a porozumenie, pochopíme potreby svojho partnera, prijímame ho takého aký je, chápeme jeho i svoje nedostatky. Z času na čas však prichádza obdobie, v ktorom znovu prežívame bolestné pocity z minulosti, keď lásku nehľadáme u partnera, ale sami v sebe. Je to úplne normálne a prirodzené, zahojíme si staré rany, aby sme mohli znovu prežívať partnerovu lásku.
Ak vás váš partnerský vzťah nenapĺňa a všemožne sa snažíte z neho uniknúť, môže to byť tým, že ste si s partnerom nesadli, ale aj tým, že ste ešte na vážny vzťah nedozreli. Možno sa oplatí ešte chvíľu počkať a na všetko sa pozrieť inými očami.